XXVIII Osobliwości Świata Fizyki

25. i 26. września 2012 r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum uczestniczyli w pokazach oraz wykładach w ramach Osobliwości Świata Fizyki organizowanych  przez Pracownię Dydaktyki Fizyki UŚ już od 1984 roku.

XXVIII Osobliwości Świata Fizyki w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego umożliwiły uczniom wysłuchanie wykładów: „Zajrzeć w świat atomów”, „Jedna materia – wiele stanów” oraz „Panta Rhei”.

Po pokazach uczniowie zwiedzili Muzeum KWK „Wujek” bezpośrednio przyległe do miejsca, gdzie 16. grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji zakładu zastrzelonych zostało 9 górników. W trzech salach ekspozycyjnych była możliwość obejrzenia m. in. inscenizacji starcia górnika z funkcjonariuszem ZOMO, eksponaty z tamtego okresu, makietę (dioramę) kopalni odzwierciedlającą wydarzenia z 16. grudnia w skali 1:100. Można było także poczuć atmosferę grozy stanu wojennego poprzez odtwarzane dźwięki poruszających się czołgów, helikoptera, broni palnej. Na zakończenie zwiedzania mozna było zobaczyć dokumentalny film Agnieszki Świdzińskiej, w której o wydarzeniach tamtego pamiętnego dnia opowiadali ich uczestnicy oraz rodziny poległych górników.